„Spinner 2.0”, czyli opatentowana w 2023 roku błystka obrotowa, została opisana w dwóch artykułach w Wiadomościach Wędkarskich (z maja 2024 roku). W artykule dotyczącym uwarunkowań technicznych i korzyści płynących z nowatorskiej metody obciążania podkreślono nieosiągalne dotąd właściwości błystki obrotowej:
1/ zdolność ekstremalnie wolnego prowadzenia przynęty, co jest bardzo korzystnym efektem wabiącym (nie wykluczającym oczywiśćie możliwości szybszego prowadzenia),
2/ natychmiastowy start przynęty po zetknięciu z wodą,
3/ doskonałe właściwości użytkowe i wabiące przy prowadzeniu błystki z prądem rzeki,
4/ relatywnie cięższa błystka (w stosunku do analogicznych rozmiarów klasycznych błystek) umożliwia wykonanie dłuższych rzutów oraz poprowadzenie przynęty na większych głębokościach łowisk,
5/ obciążenie przedniej części błystki wyeliminowało szkodliwe (poprzeczne) drgania klasycznie obciążonych błystek, a ponadto zniwelowało tendencję do skręcania żyłki (podczas testów nie stosowano krętlików antysplątaniowych).
Jak widać opatentowany „spinner 2.0” wyeliminował wszystkie dotychczasowe mankamenty tradycyjnie obciążonych błystek obrotowych. Modyfikacja obciążenia przyniosła doskonałe właściwości wabiące - podczas 4 lat testów okazało się, że błystka wielkości 1+ (wielkość oszacowana w stosunku do tradycyjnej „rozmiarówki”) łowi prawie wszystko – od ponad 70cm szczupaków, przez klenie, jazie, lipienie, pstrągi, okonie, sandacze po leszcze, krąpie, sumiki karłowate i ukleje. W ocenie testerów wynika to z faktu, że zdolność bardzo wolnego prowadzenia i podobnie wolne wirowanie skrzydełka uruchamiają oportunizm drapieżników, które nie „przepuszczą” okazji zdobycia łatwego żeru. Podobnie rzecz się ma w przypadku tzw. ryb spokojnego żeru z tym że tu bardzo wolne prowadzenie pozwala „zdążyć” z atakiem na wolniej płynący wabik. Na stronie znajdziecie Państwo galerię zdjęć i filmów, które są przykładem bogactwa rybostanu jaki skusił się na opatentowaną błystkę.
Obciążenie błystki zespołem dwóch ciężarków w praktyce powoduje że „pochyla” się ona w przedniej części, a tym samym mimo bardzo wolnego prowadzenia jej skrzydełko nie obija się o odchylony „do tyłu” korpus. Co więcej dociążenie przedniej części dodatkowym (prawidłowo dobranym) ciężarkiem wyeliminowało niekorzystne poprzeczne bicie przynęty i możliwość nadmiernego skręcania się żyłki (co zasygnalizowano wyżej). Przymioty błystek obciążonych zespołem obciążeniowym, składającym się z dwóch ciężarków, obejrzycie Państwo na filmach, które znajdują się w galerii, na stronie.
Proponowany do sprzedaży model błystki jest formą wejścia na rynek z patentem, przekonania że relatywnie niewielka błystka – dzięki swojej budowie, właściwościom użytkowym i zdolności wabienia – może być bardzo uniwersalnym narzędziem podczas połowów wszelkich gatunków ryb. Jeśli znajdzie Państwa akceptację oferta zostanie wzbogacona o kolejne modele „spinnera 2.0”, w tym większe i cięższe – także na szczupaki i ryby łososiowate wstępujące do przymorskich rzek.
Skrzydełka proponowanych błystek wykonane są z miedzi, z założeniem efektu patynowania wskutek użytkowania. To celowe i zamierzone działanie, bo nasza błystka ma łowić ryby, a nie wędkarzy - nie ma być „błyskotką” w pudełku, a skutecznym wabikiem.
Długość błystek oferowanych do nabycia to około 5 – 5,5cm, czyli rozmiar 1+ (w obowiązującej na rynku skali). Z kolei ich masa to około 4g, a niewielka różnica poszczególnych egzemplarzy wynika z różnicy w masie stosowanych komponentów (przy tym nie jest większa niż około 0,2g).
Oferowane błystki posiadają na kotwicy tzw. chwościk. W przypadku gdyby w ocenie nabywcy był elementem zbędnym można go z łatwością usunąć, np. nożyczkami (zalecana ostrożność).
Błystka obrotowa „spinner 2.0” - obciążona zespołem obciążeniowym - chroniona jest prawnie decyzją Urzędu Patentowego RP z dnia 18 sierpnia 2023r., nr DB.W.130412.5.echm.
Offline Website Builder